کارخانجات تولید شمش مس در ایران

تولید شمش مسی در ایران توسط کدام کارخانجات و اغلب در کدام شهرها صورت می گیرد؟ آیا با تولیدکنندگان بزرگ دنیا در این زمینه آشنایی دارید؟ شمش مس تولیدی ایران به چه کشورهایی صارد می شود؟

در ایران معادن غنی از فلز مس وجود دارد که اغلب در گروه معادن روباز قرار دارند و سالانه میلیون ها تن سنگ مس از این معادن استخراج می شود. سنگ مس بعد از استخراج طی فرآیندی به شمش تبدیل می شود. شمشی که پایه و ماده اولیه جهت تولید انواع مقاطع مسی می باشد.

معادن بزرگ مس ایران

در ایران چهار معدن بزرگ و شناخته شده در دنیا وجود دارد که بیشترین سنگ مس استخراجی متعلق به این چهار معدن می باشد، نام های این معادن عبارتند از: معدن مس سونگون، معدن مس سرچشمه، معدن مس میدوک و معدن مس قلعه زری.

معدن مس سرچشمه بزرگترین معدن در ایران و خاورمیانه می باشد که تاکنون بیشترین میزان سنگ مس در آن استخراج شده است. بنابراین می توان نتیجه گرفت که با وجود چنین معادنی در ایران تولید کابل مسی سه فاز زمینی کار راحتی باشد زیرا ماده اولیه تولید به وفور یافت می شود.
کارخانجات کوچک و بزرگی در زمینه تولید شمش مس فعالیت می کنند مانند کارخانه مس سرچشمه که از شمش های تولید و با خلوص بالا جهت ماده ذوب اولیه استفاده می کنند.
البته تمامی شمش های تولیدی در کارخانه های داخلی جهت ذوب بکار گرفته نمی شوند و حجم قابل توجهی از آنها سالانه به کشورهای مختلف از جمله ترکیه، روسیه و چین صادر می شوند.

شمش مس

بزرگترین تولیدکنندگان شمش مس در جهان

در سراسر دنیا معادن مس بزرگی وجو دارد اما از کشورهایی که بزرگترین معادن را دارا می باشند باید به شیلی، آمریکا، روسیه، استرالیا، مکزیک و بریتانیا اشاره نمود.

بزرگترین معدن از نظر میزان استخراج کودلکو در کشور شیلی می باشد که حدود 2 میلیون تن در سال سنگ مس را استخراج و سالانه بر این میزان نیز افزوده می شود.

قیمت شمش مس ایران

همانگونه که اشاره کردیم شمش مس ایران علاوه بر مصارف داخلی جهت تولید، به دیگر کشورهای اروپایی و آسیایی نیز صادر می شود، قیمت شمش مس در بازار ایران و بازارهای جهانی با توجه به نوسانات و میزان استخراج از معادن، میزان تقاضا برای شمش مس در بازارهای جهانی و هم چنین خلوص شمش تولیدی بستگی دارد که معمولاً هر روز قیمت شمش مس از طریق بورس تهران اعلام و به تمامی بازارها در شهرهاس مختلف جهت انجام معاملات ابلاغ می شود.