قیمت شمش مس در بورس فلزات

شمش مس و کاربردهای آن چیست؟ قیمت این فلز در بورس فلزات تهران چه زمان هایی سیر صعودی یا نزولی دارد و عوامل تاثیر گذار بر این تغییرات چیست؟
حتماً تاکنون واژه شمش را شنیده اید اما عده ای فکر می کنند که شمش تنها مربوط به طلا می باشد و تنها از طلا ساخته می شود اما شمش به عنوان یک فلز نیمه ساخته علاوه بر طلا، از مس و آلومینیوم نیز تولید می شود و همانگونه که می دانید دارای شکلی ذورنقه ای است که طول هر شمش به حدود دو متر می رسد.

شمش مس چیست؟

شمش همانگونه که اشاره کردیم شکل نیمه ساخته فلز مانند مس می باشد، از شمش ها به عنوان ماده اولیه برای ساخت انواع اشکال مختلف وسایل مسی مانند مفتول، ورق یا سیم استفاده می کنند. شمش مس در کارخانه و طی مراحل خرد کردن و تجزیه مس از سنگ مس به دست می آید.
ایران به علت داشتن معادنی غنی مانند معدن مس سرچشمه، به یکی از بزرگترین تولید کنندگان مس تبدیل شده است و اغلب محصولات و سنگ های استخراجی این شرکت برای تولید مفتول و سیم مسی (45 درصد) به کار برده می شود.
شمش مس بعد از ذوب شدن در کوره ها جهت تبدیل شدن به محصولات نهایی مورد استفاده قرار می گیرد، محصولاتی مانند لوله های انتقال آب، ظروف مسی، ساخت مخازن ضد زنگ، ساخت رادیاتور و بسیار ی محصولات دیگر.
اما این فلز نیمه ساخته مسی علاوه بر ذوب در کورها در قالب شمش نیز خرید و فروش می شود و گاهاً به کشورهای دیگر نیز صادر می شود.

قیمت شمش مس در بورس

در بورس فلزات قیمت ها به صورت روزانه و با کوچکترین تغییر در بازارهای جهانی اعلام می شود. شمش مس نیز به عنوان یک محصول پرفروش دچار نوسان بسیار شدیدی می باشد.
عوامل زیادی در این تغییرات و نوسانات اثرگذار می باشد عواملی مانند:

  • نوسانات قیمت مس در بازار و بورس لندن
  • میزان برداشت سنگ مس از معادن
  • میزان تقاضا برای خرید شمش مس در بازارهای جهانی
  • نرخ شمش مس در بازار داخلی
  • اعتصاب های کارگری در برخی معادن جهان در سال جاری که باعث افزایش قیمت مس شده است.
تمامی این عوامل به صورت دوره ای و نه دائمی همراه با عوامل سیاسی کشورها بر نرخ انواع فلزات پرمصرف مانند مس یا آلومینیوم بسیار تاثیرگذار هستند بنابراین خریداران شمش مس باید قبل از هرگونه اقدام درباره خرید یا صادرات از قیمت شمش مس در بورس تهران و حتی بورس فلزات لندن اطلاعات کامل را به دست آورند.

منبع: آهن و آلومینویم