قیمت شمش مس در بورس ایران

شمش مس به چه صورت هایی مورد استفاده قرار می گیرد؟ در ایران به علت وجود معادن مس، قیمت خرید و فروش در بورس تعیین می شود و معمولاً تحت تاثیر عوامل داخلی و خارجی دچار نوسان و تغییراتی می باشد.

فلز مس در کنار سه فلز دیگر به نام های سزیم، طلا و اسمیم جزء چهار فلزی می باشند که به طور طبیعی دارای رنگ خاکستری یا نقره ای نمی باشند و در طبیعت و زمان استخراج رنگی غیر از آن دارند. به عنوان مثال طلا زرد رنگ و اسمیم آبی رنگ می باشد.

از آنجایی که فلز مس هادی گرما و انتقال دهنده نیروی الکترونیکی می باشد در دنیا بسیار پرمصرف است و باید گفت بیشترین مصرف را در تولید مفتول و سیمها انتقال دهنده دارد.

از این رو قیمت ظروف مسی رستورانی در بازارهای جهانی و کشورهای مانند ایران، چین یا شیلی که دارای معادن مس می باشد بسیار مهم و تاثیرگذار هستند.

کاربرد شمش مس

شمش مس ایران مانند شمش فلزات دیگر یک تعریف مشخص شده ای دارد که دارای شکل ظاهری ذورنقه ای می باشد. شمش مسی را معمولاً به صورت ورق یا مفتول مورد استفاده قرار می دهند و دارای ناخالصی های زیادی از دیگر فلزات می باشد، ناخالصی هایی مانند نیکل، آهن، سرب، بیسموت، قلع و آنتیمون.

البته باید توجه داشت که درصد این ناخالصی ها در شمش مس متفاوت می باشد، به عنوان مثال درصد وجود آهن و نیکل نسبت به ناخالصی های دیگر بسیار زیادتر است.

درجه خلوص مس اغلب عددی بین 5.99 تا 9.99 می باشد که هر چقدر این خلوص بیشتر باشد بر قیمت فروش آن نیز تاثیرگذار خواهد بود.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت شمش مس

شمش مس در کشورهای دارای معادن مس زنجان تولید و سپس به صورت داخلی یا خارجی مصرف می شود. مصرف داخلی توسط کارخانه های تولید کننده ورق، مفتول یا سیمی مسی صورت می گیرد و اضافه یا مازاد مصرف داخلی توسط بازرگانی ها و شرکت های خصوصی صادر می شوند.

کشورهایی مانند چین یا روسیه از بزرگترین خریداران ظروف مسی ورکاده در جهان می باشند و معمولاً اتفاقات و مسائل روزانه این کشورها در قیمت شمش مس بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

از سوی دیگر بورس فلزات لندن که بزرگترین بورس در تعیین قیمت ها می باشد نیز از تاثیرگذاران بزرگ بر قیمت ها در بازارهای جهانی می باشد. اما موجودی و میزان تولید شمش مس صادراتی در ایران به عنوان یکی از تولیدکنندگان و صادر کنندگان این فلز به کشورهای دیگر بر قیمت ها تاثیر گذار است.

قیمت شمش مس در ایران معمولاً در بورس فلزات تهران اعلام می شود و همان قیمت که اغلب به صورت روزانه دچار تغییر و نوسان قرار می گیرد مبنای تمامی معاملات در بازارهای ایران خواهد بود.