قیمت شمش مس در بازار تهران

آیا شمش مسی نیز مانند طلا دارای ارزش بالایی می باشد؟ انواع این شمش ها در کارخانه ها چه مصارفی دارند و قیمت عرضه آنها در بازار و بورس تهران چگونه مشخص می شود؟

شمش از هر جنسی که باشد شکلی مکعب مانند دارد که به عنوان یک ماده اولیه در کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال شمش مس برای ساخت طلا در کارگاه های طلاسازی یا ضرب سکه های بانکی به کار می رود یا شمش آلومینیوم برای تبدیل شدن به بیلت و سپس پروفیل یا ورق های آلومینیومی.

تولید شمش مس

شمش مس ایران از انواع سنگ های مس (سنگ اکسیدی، سولفوره مس و مس خالص) تولید می شوند که به عنوان یک ماده اولیه جهت ذوب و تبدیل شدن به انواع ورق، کاتد، سیم و ظروف مسی رستورانی در کارخانه ها بکار گرفته می شوند.
هر چقدر خلوص شمش مس تولیدی بیشتر باشد، تولیدات نهایی کارخانه ها نیز با کیفیت مناسب تری عرضه خواهند شد، خالص ترین شمش مس در بازار ایران شمش ها با خلوص 99.99 درصد هستند که در بازار نیز اغلب خریداران به دنبال خرید چنین شمش هایی می باشند.

کاربرد شمش مس

همانگونه که اشاره شد شمش های مسی یا شمش دیگر فلزات به عنوان یک ماده اولیه در کارگاه ها و کارخانه ها بکار می روند، شمش مس در نهایت تبدیل به محصولاتی مانند لوله مسی، کابل و سیم مسی، ورق های نازک و ضخیم مسی می شوند. بنابراین شمش مس زنجان را می توان پایه اصلی تمامی تولیدات مسی دانست که از عیار، خلوص و قیمت های متفاوتی در بازار برخوردار است.

قیمت شمش مس

تولیدکنندگان شمش مس در ایران

وجود معادن غنی و بزرگ مس در شهرهای مختلف ایران باعث ایجاد کارخانجات تولیدی انواع شمش مس در بسیاری از استان های ایران شده است، از بزرگترین کارخانجات تولید شمش مس در ایران می توان به نام هایی مانند، مس میدوک، مس سرچشمه، مس خاتون آباد، مس سونگون، دنیای مس، صنایع مس شهید باهنر و صنایع مس ایران نام برد. کارخانجات تولیدی که همگی از سابقه طولانی در تولیدات شمش و دیگر محصولات مسی برخوردار هستند و علاوه بر فروش در بازار داخلی، کلیه محصولات تولیدی آنها به کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای اروپایی صادر می شود.

نوسانات قیمت شمش مس

قیمت شمش مس همیشه به صورت جهانی تعیین می شود و در تمام بازارهای جهانی، قیمت ظروف مسی ورکاده یک کشور با نرخ ثابت و تعیین شده ای معامله می شود که این قیمت ها معمولاً در بورس لندن تعیین می شود.
عواملی مانند نوسانات اقتصادی در کشورهای بزرگ صنعتی مانند چین، تحولات سیاسی روز دنیا، میزان عرضه مس توسط کشورهای تامین کننده مس دنیا، تغییرات در نرخ ارز مبادلاتی و بسیاری عوامل دیگر بر قیمت نهایی شمش مس تاثیرگذار هستند.