قیمت روز مس در بازار ایران

مهمترین عواملی که بر قیمت روز مس در بازار ایران و بازارهای جهانی تاثیرگذار هستند چیست؟ آیا یک یا چند کشور به تنهایی می توانند بر قیمت های فلزاتی مانند ظروف مسی ورکاده اثرگذار باشند و خود تعیین کننده؟
مس از جمله فلزاتی می باشد که در تمام طول سال تقاضا برای آن بسیار زیاد می باشد اما یک سری عوامل اقتصادی، سیاسی بر روی قیمت روز مس تاثیرگذار هستند که ممکن است این عوامل کوتاه مدت یا بلند مدت باشد. البته در زمینه تعیین قیمت همیشه پیش بینی هایی نیز صورت می گیرد که گاهی درصدی از آنها با توجه به تغییرات مثبت و گاهی منفی خواهد بود.

عوامل موثر بر قیمت مس

در کل بازارهای جهانی عوامل زیادی وجود دارند که به طور دائمی بر قیمت ها تاثیرگذار هستند این عوامل ممکن است در جهت تقویت یا کاهش قیمت ها باشند که در اینجا به چند نمونه از آنها اشاره خواهیم داشت.

عوامل موثر بر افزایش قیمت مس

قیمت مس مانند دیگر فلزات همیشه به صورت جهانی افزایش پیدا می کند و سپس آن قیمت در بازار و بورس کشورهای دیگر اعلام می شود. عوامل جهانی که همیشه تقویت کننده قیمت ها هستند عبارتند از:

  • افزایش قیمت نفت و فرآورده های نفتی
  • کمبود و کاهش میزان مس در بازار
  • کاهش نرخ تورم در چین (زیرا کشور چین بزرگترین مصرف کننده مس در جهان می باشد و مقدار تقاضا و خرید این کشور بر قیمت ها در بازار جهانی اثر ویژه ای دارد.)
  • کاهش میزان موجودی مس در انبارهای کشورهایی مانند لندن که بزرگترین و قابل اتکاء ترین بورس فلزات در آن کشور واقع شده است.

عوامل تاثیرگذار بر کاهش قیمت مس

عواملی دقیقاً برعکس عوامل افزایش قیمت باعث کاهش قیمت و در نتیجه افزایش میزان خرید و گاهی عدم استخراج برخی کشورها از معادن می شود.

  • تقویت واحد پولی دلار
  • افزایش میزان تولید مس در کشور چین
  • افزایش میزان عرضه مس برای فروش یعنی مازاد مصرف
  • افت شاخص های سهام در بازار و بورس هاس عمده دنیا مانند بورس لندن
همانگونه که اشاره شد کشور چین بزرگترین مصرف کننده و در نتیجه خریدار مس در جهان می باشد، از سوی دیگر کشور شیلی نیز بزرگترین معادن و منابع مس در دنیا را دارا می باشد، بنابراین هرگونه تغییراتی در خرید، فروش یا عرضه از سوی این دو کشور قیمت های جهانی و متعاقباً قیمت مس در بازار و بورس ایران را تحت الشعاع قرار خواهد داد.
البته این عوامل، در گروه عواملی هستند که در طول سال به صورت ثابت یا متغییر بر قیمت ها تاثیر گذار هستند اما عوامل اقتصادی و سیاسی روز دنیا نیز بر قیمت روز بشقاب شیرینی خوری مسی در بازارها و میزان خرید و فروش آنها اثرگذار خواهد بود.
کشور ایران نیز دارای معادنی مانند مس سرچشمه است که علاوه بر مصرف داخلی، کشورهای دیگر مانند ترکیه یا چین نیز از جمله خریداران سنگ مس از معادن ایران هستند، پس تمامی عواملی گفته شده در بالا بر قیمت خرید و فروش مس بربازار داخلی ایران نیز تاثیرگذار است.