قیمت روز سیم مسی هوایی

چرا برای سیم کشی های هوایی از سیم های مسی استفاده می کنند؟ قیمت روز هر کیلو از این سیم ها بر چه اساس و معیارهایی در بازار تعیین و نرخ گذاری می شوند؟
می دانید که فلز مس به عنوان یک فلز هادی و انتقال دهنده الکتریسته در دنیا کاربردهای فراوانی دارد که به علت وجود این ویژگی حدود 50 درصد از مس تولید شده در دنیا به تولید مس و مفتول های مسی برای استفاده در صنایع مختلف به کار گرفته می شود.

کابل و سیم های هوایی یکی از راه هایی انتقال انرژی الکتریسته و برق می باشد که این روش به علت کم هزینه بودن نسبت به روش زمینی بیشترین مورد استفاده قرار می گیرد.

سیم مسی هوایی

برای انتقال برق از راه هوایی از دو هادی مسی یا آلومینیومی استفاده می کنند، در ظروف مسی کیلویی دست دوم تمامی رشته ها از خود مس تشکیل شده اند اما اگر از سیم و کابل هایی از جنس آلومینیوم استفاده شود حتما باید یک رشته آن، از جنس فولاد باشد.

در ایران به علت وجود معادن و ذخایر مس، کارخانه های تولید انواع مقاطع مسی و بالا بودن قابلیت هدایت الکتریکی سیم های مسی، اغلب از این جنس سیم برای سیم کشی های هوایی استفاد می شود.

انواع سیم مسی هوایی

سیم های مسی هوایی انواع مختلفی دارند که هر کدام بر اساس لایه و نمرده تولیدی در بازار قیمت گذاری می شوند اما به طور کلی این سیم ها به سه دسته بر اساس میزان کشیدگی آنها طبقه بندی می شوند:

  • سیم مسی سخت
  • سیم مسی سخت متوسط
  • سیم مسی نرم

سخت یا نرم بودن سیم های مسی نشان دهنده مقاومت و کار کردن با آنها است که هر چقدر سخت تر باشند یعنی کارکردن با آنها سخت تر است. سیم های سخت و سخت متوسط معمولاً در سیم کشی های خطوط هوایی با اسپن های کوتاه و سیم مسی نرم نیز در سیم کشی های داخلی مورد استفاده قرار می گیرند.

قیمت سیم مس

قیمت سیم مسی هوایی

برای سیم کشی با سیم هایی از جنس مس باید سیم هایی مطلوب و مناسب را به کار گیرند، یک سیم مناسب باید شرایط زیر را جهت سیم کشی دارا باشد:

  • سیم ها باید از مس آنیل شده تهیه و تولید شده باشند. (مس نرم شده)
  • انعطاف لازم را جهت کشیدگی دارا باشند.
  • سطح سیم مسی استاندارد براق و شفاف است.
  • مس استفاده شده برای هر رشته سیم باید مطابق با جداول استاندارد باشد تا ایمنی لازم تامین شود.
  • رشته های مسی نباید اکسیده یا سیاه شده باشند.
تمام این موارد باید در مورد انتخاب ظروف مسی اصفهان در نظر گرفته شود تا با مشکل یا اتصال برق در هنگام نصب و بعد از آن مواجه نشوید.قیمت انواع سیم های مسی در بازار با توجه به قیمت روز مس و میزان تولیدات تعیین می شود. هر چند که قیمت سیم مس در بازار و بورس همیشه دچار نوسان می باشد و در هنگام خرید باید این موضوع را به ویژه در خریدهایی با تناژ و متراژهای بالا در نظر گرفته شود.