قوری چینی رنگی با برخورد به نور خورشید تغییر رنگ می دهد

اثر قوری سفره‌های سفید بدون لک را برای سال‌ها تهدید می‌کند: اگر مایعی به آرامی از قوری ریخته شود، گاهی اوقات جریان مایع از قوری جدا نمی‌شود و راه خود را به فنجان پیدا می‌کند، بلکه به سمت پایین می‌چکد.

این پدیده چندین دهه است که به صورت علمی مورد مطالعه قرار گرفته است اکنون یک تیم تحقیقاتی در TU Wien با تجزیه و تحلیل نظری دقیق و آزمایش های متعدد موفق شده اند.

اثر قوری چینی رنگی را به طور کامل و با جزئیات توصیف کنند: تأثیر متقابل نیروهای مختلف مقدار کمی مایع را نگه می دارد. به طور مستقیم در لبه، و این برای تغییر جهت جریان مایع در شرایط خاص کافی است.

اثر قوری برای اولین بار توسط مارکوس رینر در سال 1956 توصیف شد راینر در سال 1913 دکترای خود را در TU Wien گرفت و سپس به ایالات متحده مهاجرت کرد، جایی که او پیشگام مهم رئولوژی علم رفتار جریان بود بارها و بارها دانشمندان سعی کرده اند این اثر را دقیقا توضیح دهند.

کار روی این موضوع در سال 1999 جایزه طنزآمیز “IG Nobel” را دریافت کرد. اکنون، تحقیقات در مورد اثر قوری به دور کامل رسیده است، همانطور که در آلما ماتر راینر، دانشگاه TU وین، توسط تیمی پیرامون دکتر برنهارد شیکل مورد مطالعه قرار گرفت.

مدرس در موسسه مکانیک سیالات و انتقال حرارت و دانشمند کلیدی در مرکز عالی تریبولوژی اتریش، با همکاری گروه ریاضیات در دانشگاه کالج لندن.

برنهارد شیکل می گوید: «اگرچه این یک اثر بسیار رایج و به ظاهر ساده است، اما توضیح دقیق آن در چارچوب مکانیک سیالات بسیار دشوار است.

لبه تیز در قسمت زیرین منقار قوری مهمترین نقش را ایفا می کند: قطره ای شکل می گیرد، ناحیه مستقیم زیر لبه همیشه مرطوب می ماند.

اندازه این قطره بستگی به سرعت خروج مایع از قوری دارد اگر سرعت کمتر از یک آستانه بحرانی باشد، این افت می‌تواند کل جریان را در اطراف لبه هدایت کند و روی دیواره بیرونی قوری چکه کند.