قوری چینی در یزد به کسب و کار رونق فراوانی می بخشد

در بین تمام قوری چینی در یزد موجود در جهان، قوری های Yixing به دلایل مختلف جزو گران ترین و پرطرفدارترین قوری های دنیا هستند.

قوری Yixing به دلیل خاک رس و شکل قوری، بیشترین تأثیر را بر روی چایی که شما در حال دم کردن هستید دارد. برخی از هنرمندان در هنر ایجاد قوری های Yixing تخصص دارند و هنگامی که یک گلدان را تمام می کنند، به عنوان یک اثر هنری واقعی دیده می شود.

برخی از مغازه ها قوری را به قیمت 20 دلار می فروشند، اما بهتر است از آن دوری کنید زیرا معمولاً حاوی مواد شیمیایی مضر هستند و به تولید انبوه می رسند. قیمت قوری دست ساز Yixing از 150 دلار تا 100000 دلار و بیشتر متغیر است. حتی قوری های عتیقه ای وجود دارد که قیمت آن چند صد هزار تومان است.

یکی از عوامل مهمی که بر قیمت قوری زیشا تأثیر می گذارد، موادی است که در ساخت آن استفاده می شود: نوعی خاک رس استخراج شده در نزدیکی شهر ییکسینگ. محل اصلی استخراج خاک رس نام دارد که به معنای کوه اژدهای زرد است.

این معدن مدتی است بسته شده است، بنابراین عرضه خاک رس محدود است و با گذشت زمان یافتن آن دشوارتر می شود. این خاک رس غیر قابل تجدید است، بنابراین وقتی از بین رفت، برای همیشه از بین می رود.

عناوین مختلفی وجود دارد که نشان دهنده سطح مهارت یک هنرمند Yixing است. این تعداد استاد بزرگ وجود نداشته است و برای رسیدن به مقام یک هنرمند ارشد، باید حداقل 25 سال تجربه، چندین جایزه طلا و چندین آزمون دشوار را پشت سر گذاشته باشید.

جای تعجب نیست که هر چه رتبه یک هنرمند بالاتر باشد، قیمت یکی از گلدان های او گران تر است. دو هنرمند معتبر Yixing گو جینگژو و جیانگ رونگ هستند. متاسفانه هر دو فوت کرده اند. آثار آنها گاهی حراج می شود و تا قیمت 1 میلیون تومان هم می رسد!