صادرات شمش مس سرچشمه

شمش مس سرچشمه کرمان به چه کشورهای صادر می شود؟ آیا صادرات به بازارهای جهانی باعث رکود و کمبود منابع کارخانه های داخلی برای تولید محصولات مسی نشده است؟
با توجه به عبور یک کمربند کانی های مسی از ایران، ذخایر بسیار غنی از این فلز در شهرهای مختلف وجود دارند و همین امر باعث شده است ایران به یکی از قطب های تولید و صادر کننده کابل مسی سه فاز زمینی در دنیا باشد.

معادن مس ایران

با توجه به وجود ذخایر مس که طبق آمار و برآوردها معادن ایران حدود 1900 میلیون تن ذخیره مس دارند که این عدد نشان دهنده ذخیره 3 درصدی از کل ذخایر مس جهان می باشد. همین ذخایر باعث احداث چندین معدن بزرگ در ایران شده است معادنی مانند:

  • معدن مس سونگون
  • معدن مس سرچشمه
  • معدن مس میدوک
  • معدن مس قلعه زری

معدن مس سونگون در استان آذربایجان شرقی واقع شده است که از نظر تولید مس دومین معدن بزرگ ایران می باشد، معدن مس سرچشمه کرمان بزرگترین و اولین تولید کننده مس در ایران و خاورمیانه است، بسیاری از محصولات و سنگ های این معدن به کشورهای دیگر صادر می شود.

مس سرچشمه

معدن مس میدوک در استان کرمان واقع شده است اما به علت نزدیکی آن به روستای به همین نام، میدوک نام گرفته است. نکته قابل ذکر اینکه نام قدیم معدن میدوک، لاچاه بوده است.
معدن مس قلعه زری در استان خراسان جنوبی، شهرستان بیرجند واقع شده است که روزانه حدود 450 تن سنگ مس از این معدن برداشت می شود.
همانگونه که اشاره شد معدن مس سرچشمه بزرگترین تولید کننده مس و فرآورده های مسی مانند کاتد، اسلب و شمش را تولید و عرضه می کنند.

صادرات شمش مس به اروپا

شمش به عنوان یک منبع جهت تولید فرآورده های مسی در کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد اما بسیاری از کشورها مانند ایران، روسیه یا چین که دارای معادن غنی سنگ مس هستند مازاد شمش مس تولیدی خود را به کشورهای دیگر صادر می کنند.
با توجه به آزاد شدن صادرات شمش مسی اصفهان و مس در ایران، سهم فروش انواع مقاطع مسی در دنیا افزایش یافته است به طوری که امروز کشوری مانند ترکیه بزرگترین خریدار مس ایران می باشد. علاوه بر آن شمش مس و دیگر محصولات مسی به کشورهای حوزه خلیج، آسیای میانه و کشورهای اروپایی صادر می شود.
طبق آمار و گزارش ها در سال 94 حدود 20 هزار تن سنگ مس و انواع بشقاب شیرینی خوری مسی از ایران به کشورهای دیگر به ویژه اروپا صادر شده است.
اما با افزایش حجم برداشت ها از معادن و تقاضا برای شمش مس ایران در بازارهای جهانی در سال 95 حدود 200 کیلوگرم شمش مس تنها به کشور ترکیه صادر شده است.