صادرات شمش مس به ترکیه

آیا میدانید ایران در زمینه صادرات شمش مسی تامین کننده چند درصد آن در جهان می باشد؟ کسب اطلاعات در این زمینه به ویژه آمار صادرات به کشورهای خاورمیانه مانند ترکیه برای فعالین این صنعت مفید خواهد بود.
فلز مس هنگامی که استخراج می شود دارای ناخالصی های زیادی مانند خاک، سیلکات آهن و حتی طلا و نقره نیز است. بنابراین باید آن را تجزیه کنند تا به صورت خالص دربیاید. تصفیه مس جهت استفاده برای مصارف صنعتی بسیار مهم می باشد زیرا اگر به صورت ناخالص مورد استفاده قرار بگیرد رسانایی آن به ویژه برای موارد الکتریکی بسیار کاهش خواهد یافت.
زمانی که مس با روش های ذوبی تجزیه و به درجه ای از خلوص رسید به آن شمش می گویند. اگر درجه خلوص به درصدی حدود 9.99 برسد به آن شمش کاتدی می گویند.

تولید شمش مس در ایران

آیا از تاریخ دقیق اولین شمش مس و محل آن اطاعاتی دارید؟ باید گفت که قبل از انقلاب ایران دارای کارخانجاتی مانند ذوب آهن اصفهان و مس سرجشمه بود که هر دو در زمینه مس و استخراج آن نیز فعالیت می کردند که در بین آنها ظروف مسی قلم کاری اصفهان طرفداران بیشتری دارد. اما مس سرچشمه در آن زمان در اختیار مهندسین آمریکایی بود و زیر نظر آنها اداره می شد تا بعد از انقلاب که مهندسین ایرانی توانسته اند با بهره گیری از دانش روز خود کنترل تمام واحدهای تولیدی و استخراجی را به دست بگیرند.

با تلاش های گروه مهندسین، کارکنان و کارگران ایرانی در سال 1361 دقیقاً همزمان با آزاد سازی خرمشهر و در بهبوبه جنگ، اولین شمش مس در ایران تولید و ثبت شد. این اولین اقدام ایرانیان جهت پیشرفت در این زمینه بود.

صادرات شمش مس

از سال 61 تا به امروز تلاش های بی وقفه ایرانیا باعث شده است تا جزء کشورهای صادر کننده کابل مسی سه فاز زمینی به دیگر نقاط دنیا باشیم. خوشبختانه ایران توانسته است در زمینه صادرات شمش مس سه درصد از نیازهای دنیا را برآورده سازد که البته بیشتر تولیدات به کشورهایی مانند ترکیه صادر می شود به گونه ای که طبق آمارهای رسمی در شش ماه نخست سال 1395 حدود 200 کیلوگرم شمش مس به این کشور صادر شده است.

ارزش ریالی حجم این صادرات رقمی حدود 37 میلیارد ریال برآورد شده که اکثر این صادرات نیز از معدن مس سرچشمه و تولیدات آن واحد صورت گرفته است.
همانطور که متوجه شدید سالهاست که جمهوری اسلامی با بهره گیری از دانش روز و اتکا به توانمندی های مهندسان داخلی توانسته گام های بسیار موثر و ارزشمندی را جهت استخراج، تجزیه و صادرات انواع فلزات از جمله مس بردارد و روز به روز شاهد پیشرفت های زیادی در این زمینه هستیم.