شومیز زنانه نخی که قدمت چندین هزار ساله دارد

قدمت این شومیز زنانه نخی به حدود سال 1914 برمی گردد. به گفته «فرهنگ لغت تاریخ مد»، پایین لباس دارای یک دامن استاندارد در هر قد است، اما اندام لباس شبیه یک کت تک یا دو سینه است.

این سبک اغلب دارای برگردان است. لباس کت شبیه لباس های بلیزر است لباس کوکتل نشان دهنده یک زمان منحصر به فرد در تاریخ است، لحظه مهمی که در آن مد و فمینیسم با هم برخورد کردند. دهه 1920 بود و زنان از دامن های تمام قد و لباس های دکمه دار دوران ادوارد جدا می شدند.

آن‌ها هنجارهای مد را با خطوط پاچه‌های کوتاه‌تر زیر پا می‌گذاشتند و رفتاری انجام می‌دادند که در گذشته «شبیه زنانه» نبود، مانند نوشیدن کوکتل در جمع. لباس کوکتل نتیجه این تغییرات متعارف بود و هنوز هم یکی از اصلی ترین لوازم مد بسیار محبوب است.

زنان در دهه 1920 شروع به خروج از محدودیت‌های گذشته و برداشتن گام‌های مهم به سوی برابری کردند. آنها حق رای را تضمین کرده بودند و آماده بودند تا شروع به پوشیدن مد مورد نظر خود کنند، در حالی که شروع به انجام آنچه می خواستند، از جمله نوشیدن کوکتل در حالی که لباس های مد روز پوشیده بودند.

لباس‌های کوکتل کوتاه که با کلاه، کفش و دستکش همسان پوشیده می‌شدند به مدل استاندارد شبانه زنان شیک‌پوش دهه تبدیل شدند.

بین ساعت 6 تا 8 بعد از ظهر، زنان لباس های کوکتل خود را می پوشند تا برای یک شب در شهر قدم بگذارند. دیور با انتشار نسخه‌ای از نوع لباس محبوب، رسماً لباس‌های اوایل شب را لباس‌های کوکتل نامید.

لباس کوکتل در طول دهه به پوشیدن ادامه داد و هنوز هم یکی از بازیگران اصلی در بازی مد است. کمد لباس هیچ خانم شیکی بدون حداقل یک لباس کوکتل کامل نمی شود.

در طرح های سنتی، لباس های کوکتل با پارچه های ظریف مانند ابریشم و ساتن ساخته می شوند. آنها معمولاً تا روی زانو هستند و فرمی دارند. لباس های کوکتل اغلب به سبک غلاف و طرح های بدون آستین ساخته می شوند.