شمش مسی + قیمت خرید فروش

شمش ها میله ها یا بلوک هایی در اندازه های استاندارد می باشند که برای مصارف صنعتی ساخته می شوند. شمش مسی نیز می تواند به شکلهای یاد شده تولید شود و قیمت شمش مسی براساس جداول و استاندارد آن تعیین می شود. شمش های مسی کاربرد زیادی در صنایع مختلفی چون صنایع الکتریکی مثل تابلو برق، ساخت چرخدنده، صنایع قطعات دریایی، شیرآلات و غیره دارند.

شمش مسی + قیمت خرید فروش

شمش مسی

شمش مسی شمش از نظر شکل ظاهری به صورت بلوکی و میله ای دسته بندی می شود. این شمش ها یک استاندارد شناخته شده جهانی دارند که به اختصار BSI نامیده می شود. شمش های مسی به صورت خالص تولید نمی شوند بلکه به صورت آلیاژ کاربرد دارند. آلیاژ مسی شامل برنز، برنج و … است.

روش تولید شمش مس به صورت ریخته گری است و مقاومت بسیار بالایی دارد. قیمت شمش مس از استانداردهای بین المللی اش تبعیت می کند. مس به دلیل قیمت مناسب و مقرون به صرفه آن نسبت به طلا و نقره کاربردهای صنعتی بیشتری دارد. برخی ویژگیهای مکانیکی مس نسبت به نقره کمتر است اما به دلیل قیمت مناسب تر کاربرد بیشتری دارد. به عنوان مثال رسانایی الکتریکی مس کمتر از نقره است ولی به دلیلی که ذکر شد پرکاربردتر است.

مس قابلیت انتقال حرارت و شکل پذیری بالایی نیز دارد. از این رو یکی از پرمصرف ترین فلزات می باشد.

مهمترین ویژگی شمش مس که از آن یک آلیاژ ویژه می سازد خاصیت چکش خواری آن می باشد و اینکه در این حالت شکل پذیری بالایی دارد. از این رو برای ساخت انواع اشیا و وسایل حتی اشیای تزئینی و زیور آلات کاربرد زیادی دارد و بسیار نیز پرطرفدار است. این فلز در برابر پوسیدگی و خوردگی مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.

از لحاظ معدنی در ایران بزرگترین معدن استخراج مس که از سنگهای اکسیده پوسته زمین محسوب می شود، معدن سرچشمه است که در خاورمیانه نیز بزرگترین معدن است و بالاترین استخراج را دارد. بیشترین صادرات شمش مس از ایران به کشورهای روسیه، چین و ترکیه صورت می گیرد.

یکی از مهمترین اهداف تولید شمش سهولت قیمت گذاری است. وقتی مس به صورت شمش با ابعاد و وزن استاندارد عرضه شود، با توجه به وزن و عیار مس به سادگی معیاری برای قیمت گذاری حاصل می شود و شمش در صنایع دیگر مصرف می شود.

شمش مسی اصفهان

شمش مسی اصفهان اصفهان که یکی از صنعتی ترین شهرهای ایران است، مملو از کارخانه های صنعتی در زمینه مس می باشد. شمش های مسی با آنالیز بالاتر از 99.5 درصد تا 99.9 درصد در کارخانه های اصفهان تولید و در تناژ بالا به بازار عرضه می شود.

یکی از شمش هایی که توسط کارخانه ها تولید و عرضه می شود شمش مس ایزوتوپ است. در علوم یونانی ایزوتوپ برای مشخص نمودن حالات مختلف اتم به کار گرفته می شد و تفاوت ایزوتوپ های مختلف یک عنصر به تفاوت جرم اتمی آن باز می گردد. مس نیز یکی از این عناصر است که دارای دو ایزوتوپ است. در جدول مندلیف این عنصر دو عدد اتمی 63 و 65 را داراست.

درصد یافته شدن مس با عدد اتمی 63 در طبیعت بالاتر از دیگری است. بیشترین کاربرد مس ایزوتوپ در صنعت پزشکی است. ایزوتوپی که در مطالعات پزشکی، ساخت دارو و تولید رادیونوکلئید ها استفاده می شود ایزوتوپ 63 می باشد. اما در تحقیقات ابررسانایی از نوع ایزوتوپ 65 استفاده می شود.

اما قیمت مس ایزوتوپ تحت عوامل مختلف به صورت جهانی تعیین می شود. این فلز که در رتبه سوم مصرف جهانی است نوسانات قیمتی زیادی در بورس ایجاد می کند. یکی از نکاتی که می توان گفت و در تعیین قیمت شمش ها موثر است، سلامت مسکن می باشد. در دید پنهان مس یکی از آلیاژهای پرکاربرد در صنعت ساختمان است و سلامت سازه ها تحت تاثیر مصالح ساختمانی است. از این رو مس نیز به عنوان یکی از این مصالح بر این صنعت تاثیر گذار است و نوع شمش ها از نظر فیزیکی بر سلامت ساختمان موثر است.

شمش مس سفید

شمش مس سفید ممکن است نام آلیاژ ورشو را شنیده باشید. به لحاظ تاریخی اولین بار در چین از ذوب کردن سنگ معدن مس-نیکل مس سفید ساخته شد. آلیاژ مسی که به میزان 65 درصد مس، 18 درصد نیکل و 17 درصد روی داشته باشد و در مواردی نیز به صورت ناچیز سرب و قلع و منگنز نیز در ساختار آلیاژ وجود داشته باشد آلیاژ ورشو نامیده می شود.

باید توجه داشت که این نوع از آلیاژ مس شکل پذیری مشابه آلیاژ مس معمولی را ندارد. هر چه میزان نیکل در این آلیاژ بیشتر باشد به رنگ سفید نقره ای متمایل می شود. هرچه میزان روی در این آلیاژ بیشتر باشد خواص سختی و مقاومت به خوردگی مس سفید بهبود می یابد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی از کاربردهای رایج این آلیاژ در ضرب سکه است. آلیاژ ورشو به دلیل داشتن جلای خاص در ساخت زیورآلات نیز کاربرد دارد و می تواند یکی از بهترین جایگزین های نقره باشد زیرا این آلیاژ شباهت زیادی به نقره دارد.

از دیگر کاربردهای عمده آلیاژ ورشو در آبکاری قطعاتی چون رادیاتور اتومبیل، کلید و جعبه سیگار می باشد. در مهندسی، آلیاژ ورشو در مقیاس قابل قبولی در مواردی که وسیله ای کاربرد حساس الکتریکی دارد استفاده می شود.

شمش مسی نول

شمش مسی نول همانطور که پیش از این گفته شد یکی از کاربردهای مس در صنعت الکتریکی و در ساخت اجزای تابلو برق می باشد. در معرفی تجاری به این شمش ها شینه نیز گفته می شود.

اما اگر علاقمند به دانستن کاربرد این شمش در تابلو برق می باشید لازم است بدانید شمش مسی نول به عنوان هادی جریان الکترکی در تابلو برق مورد استفاده قرار می گیرد. مس در تابلو برق نقش رابط رسیدن جریان الکتریکی به اجزای مختلف آن دارد.

این شمش ها در تاسیسات داخلی تابلو برق ها مشاهده می شود. برای استفاده در این قسمت حتما باید درجه سختی شمش های مسی مورد بررسی قرار بگیرد.

به نوعی می توان گفت شمش های نول با یک سیم اتصال به زمین در تابلو برق نصب می شوند و اتصالی مابین دستگاه های الکتریکی و سیم نول ایجاد می کنند. بنابراین کاربرد بسیار مهمی در تابلوبرق ها دارند و استفاده از آنها به خاطر ویژگی های خاص این شمش ها و قیمت آنها در تابلو برق ها ضروری است.