تولید مس از سنگ معدن مس

آیا می دانید برای تولید مس از انواع سنگ معدن مس چه روشهایی در دنیا مرسوم است؟ امروزه در ایران نیز به علت وجود معادنی مانند سرچشمه بهترین و خالص ترین مس تولید می شود.

کشور ایران از دیرباز تا به امروز از مس به عنوان یک فلز با ارزش به روش های مختلفی استفاده می کرده است، از زمان های هخامنشیان و ساسانیان که انواع مفروغ و ظروف مسی تولید می گردید.

امروزه در بزرگترین موزهای دنیا و در کشورهایی مانند انگلیس و آمریکا نگهداری می شوند تا به امروزه که بزرگترین معدن مس خاورمیانه یعنی مس سرچشمه کرمان مورد بهره برداری قرار گرفته است و روزانه حجم بسیار زیادی از سنگها و کانی ها جهت تولید به شمش مس و محصولات مسی به کارخانه ها ارسال می شوند.

انواع فلز مس در طبیعت

به طور کلی باید گفت که مس در طبیعیت به سه صورت یافت می شود که عبارتند از:

  • مس فلزی (طبیعی)
  • اکسید مس
  • سولفور مس
مس طبیعی: سنگ مس طبیعی به صورت انواع کانی ها در توده سنگ های بزرگ آتشفشانی و در قشر زیرزمین یعنی مادن زیرزمینی یافت می شوند، این نوع سنگ مس در دنیا بسیار کمیاب است و تنها کشورهایی که دارای معان این نوع سنگ می باشند عبارتند از ایران، آمریکا، شیلی، چین و بولیوی. معدن سنگ مس طبیعی ایران در منطقه انارک واقع در استان اصفهان، شهرستان کاشان یافت شده است.

اکسید مس: سنگ های اکسیدی بر خلاف سنگ طبیعی مس در قسمت های رویی پوسته زمین قرار دارند و به راحتی می توان آنها را استخراج نمود، معادن چنین سنگ های مسی را معدن روباز می نامند.

این نوع سنگ مس دارای نقطه ذوب پایینی می باشد و به راحتی می توان آن را ذوب و مس فلزی از آن تولید کرد.

سولفور مس: بزرگترین معادن مس جهان، مربوط به این نوع سنگ مس می باشد و بیش 90 درصد مس استخراج شده و به دست آمده در دنیا از سنگ های سولفور مس استخراج مس شود.

روش های تولید و استخراج مس

برای استخراج مس از معادن و تولید مس خالص سه روش کلی را در سراسر دنیا به کار می برند که عبارتند از:

  • روش ذوب مستقیم
  • شستشوی اسیدی
  • تغلیظ کردن
بکارگیری هر کدام از این روش ها بستگی به نوع سنگ معدن مس و میزان مس موجود در سنگ ها می باشد.زمانی از روش ذوب مستقیم جهت استخراج استفاده می کنند که درصد و میزان مس خالص در هر سنگ و کلوخه مس چیزی حدود 6 درصد و یا بیشتر باشد.

 

شستشوی اسیدی سنگ مس نیز به روشی اطلاق می شود که در آن مس خالص را از کلوخه و سنگ های اتکسیده به روش الکترولیز جدا می کنند.
روش تغلیظ کردن سنگ مس معمولاً برای استخراج و تولید مس از سنگ ها و کلوخه های گوگردی یا سنگ هایی که دارای عیار کم مس می باشند استفاده می شود.

 

برای استخراج و بردن انواع کلوخه و سنگ مس به کارخانه ها از ماشین های متعددی استفاده می شود که به طور کلی این ماشین ها را می توان به سه گروه ماشین آلات مخصوص حفاری (مته چرخشی و مته نصب روی کامیون)، ماشین آلات حمل و نقل مانند انواع کامیون ها، ماشین آلات بارگیری مانند بیل و لودر و ماشین آلات متفرقه دیگر مانند بولدزر یا گلیدر طبقه بندی کرد.
بنابراین استخراج سنگ مس و تولید ظروف مسی رستورانی از سنگ مس به روش های مختلفی صورت می گیرد که بکارگیری این روش ها نیازمند دانش فنی و تخصصی و صرف هزینه های کلان می باشد.